81 dětí~ AKADEMIE BVC Chodov... 

T e r r y   F o x . Mladík s kuráží Davida

   Když ve svých 18 letech obdržel neznámý Terry Fox zdrcující zprávu o své rakovině, tvrdá realita jej dovlekla k rozcestí. Postavila před něj životní rozhodnutí: vzdát se naděje a očekávat neodvratnou smrt, anebo najít něco smysluplného, pro co by mohl žít. I přesto, že ztráta pravé nohy byla jistá, vydal se cestou druhou, cestou naděje.

   Ztráta končetiny nepochybně sváděla k sebelítosti, ale silný Terry Fox odvrátil pohled zcela jiným směrem. Během dlouhé hospitalizace zahájil hon. Ve své mysli vyrazil na lov, kořistí se měl stát sám krvelačný nepřítel, rakovina kosti. "Jak jej mohu porazit nebo mu alespoň zabránit v dalším ubližování?" Vize a cíle pozvolna vykrystalizovaly do jasných obrysů. Terry Fox miloval atletiku. Rozhodl se tedy, že zbraní v jeho boji bude běh! Vysnil si, že proběhne napříč celou Kanadou s cílem podpořit výzkum rakoviny a věřil, že jeho stopy zanechají něco hodnotného. "Takové je mé poslání", řekl si a vdechl život dnes světoznámému Maratónu Naděje.

   Cíl to byl tak obrovský, že do mladíka pumpoval ohromné dávky odhodlání. Vyburcoval ho k fenomenálnímu výkonu. Svůj běh Terry odstartoval 12.dubna 1980. Běžet mohl díky speciální protéze uchycené k amputované končetině. Tím jeho styl dostal vizáž spíše jakéhosi poskakování, jakoby si při každém kroku nakopl palec. Ale jedna noha nemohla být překážkou pro srdce hnané posláním. Čelil neduhům počasí, sněhu, plískanicím, zpočátku i veřejnému nepochopení. Rozhodl se však běžet dál.

   Vroucí vztah k mladým obětem rakoviny jej tlačil vpřed. Prakticky každý den pokořil vzdálenost maratónu (přibližně 42 km) a za 143 dní takto zběsilého tempa zdolal neskutečných 5 373 km. Možná je na místě zde připomenout, že to všechno jen s jednou zdravou nohou. Prvotním cílem snažení byl výnos v hodnotě milionu dolarů. Tomu Terry Fox věřil velmi. V hloubi duše si však přál a modlil se za příspěvek jednoho dolaru od každého Kanaďana. To reprezentovalo přibližně 30 milionů dolarů. K velkému překvapení se suma konečného výtěžku vymrštila na astronomických 24,6 milionu dolarů (přibližně půl miliardy dnešních korun)! Tento šokující fakt zarazil vykřičník tam, kde Terry sám sobě pokládal otazník. Nicméně, po tomto impozantním výkonu se bohužel rakovina rozšířila i do plic a 28.června 1981 rozhodla o posledním kroku mladého Kanaďana.

   Terry Fox svým počínáním zanechal stopy naděje v srdcích tisíců lidí. Příběh bojovnosti obletěl svět. Zanechal poselství, které dodnes inspiruje lidstvo a motivuje k velkolepým činům. Podsouvá nám určité otázky: "O čem je vlastně můj život? Jaký odkaz po mně zůstane, až nadejde můj čas?" Někdy se domníváme, že jako jednotlivec jsme příliš slabí. Ale my všichni, stejně jako Terry Fox, můžeme být tou jiskrou, která zažehne požár. Současné výtěžky každoročních běhů Terryho Foxe činí v přepočtu přes 3 miliardy korun a hrdě se jich účastní statisíce nadšenců z více než padesáti zemí. To vše začalo jedním snem a jedním odhodlaným mužem. Chcete-li se i Vy stát součástí tohoto snu, pak doporučujeme navštívit internetové stránky www.terryfox.cz pro více informací.

"Podpořme velikost Terryho snu. Běhejme!"

TOPlist