Mistrova ruka

Do dražby přišly otlučené a odřené housle. Dražitel na ně s nechutí pohlédl - nestojí snad ani za tu ztrátu času, ale protože byl profesionál, s úsměvem je zvedl.

"Kolik dáte, dámy a pánové, za tyto housle? Jeden dolar? Kdo dá víc? Dva dolary? Jenom dva? Kdo dá tři? Tři dolary! Tři dolary poprvé, podruhé..."

Už se chystal cenu odklepnout, když tu v zadní řadě sálu vstal šedovlasý muž, šel až k dražiteli a jemně uchopil housle za kobylku. Otřel z nich prach naladil povolené struny a začal hrát - tak čistě a něžně, jak to snad umí jen andělé.

Když dohrál, rozhostilo se ticho...

Dražitel zvedl housle za kobylku a zjihlým hlasem se zeptal: "Kolik dáte za tyto staré housle? Tisíc dolarů? Dá někdo dva? Dva tisíce! Dá někdo tři? Tři tisíce! Tři tisíce poprvé, podruhé - a housle jsou prodány za tři tisíce."

Lidé se radovali, ale někteří plakali...

Myra B. Welchová: "Nechápeme, co tolik změnilo jejich cenu."

"To je jednoduché: byla to ruka Mistra."

A stejně tak i mnoho lidí s vyžilým životem, otlučených a odřených hříchem, je bezmyšlenkovitému davu prodáváno pod cenou - přesně jako housle. Dej mu talíř brambor nebo sklenici vína - je to jako hra, ať jde zas o dům dál. Jde "poprvé", jde "podruhé" a jeho cena je už téměř jistá. Ale když na něj položí ruku Mistr, tupý dav nikdy zcela nepochopí, jak se to stalo, že duše toho člověka má najednou ohromnou cenu, protože ji dokáže rozehrát jen dotek Mistrovy ruky. Ještě trochu slepičí polévky ? Otevřte svá srdce světu. Máte-li povídku, báseň nebo článek (ať už svůj vlastní, nebo někoho jiného), o němž si myslíte, že patří do příštího svazku Slepičí polévky pro duši, prosíme vás, abyste nám ho poslali.

Jack Canfield a Mark Victor Hansen

TOPlist