107 dětí~ AKADEMIE BVC Chodov... 

E m i l   Z á t o p e k

Emil Zátopek: Všichni mi říkali:

"Emile, ty jsi blázen!"

Rodák z Kopřivnice u Nového Jičína se stal jedním z nejvýznamnějších Čechů ve světové atletice vůbec. Jako první člověk v historii dokázal zaběhnout trať 10 km pod 29 minut a 20 km pod jednu hodinu. Na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 získal zlato z běhu na 5 km, 10 km i z maratónu. Takovýto úspěch ani téměř po 60 letech nedokázal nikdo zopakovat. Celkem vytvořil osmnáct světových rekordů, a přesto to nejsou jen sportovní úspěchy, s čím je dnes jeho jméno spojováno.

Sám se k atletice dostal – dalo by se říct – omylem a prvního závodu se účastnil přes vlastní protesty. "Vychovatel mě donutil, byl to běh na 100 m. Vzal jsem to ze vzteku vážně a mazal pořád vpředu. Chtěl jsem vyhrát, ale nakonec jsem skončil druhý." Běh za potlesku diváků však má své kouzlo, a tak Emil začal trénovat ve sportovním klubu zlínských atletů. Už po dvou letech se rozhodl vyzkoušet vlastní formu tréninku. Vymyslel si systém běhání 400metrových úseků s několikanásobným opakováním, který pak od něho přejala spousta dalších vytrvalců, a který mu na mnohých závodech pomohl k vítězství. Většina odborníků a zkušených trenéru mu však tvrdila, že je to hloupost, ať se nepřepíná, a že takhle náročný způsob tréninku není možné dlouho vydržet. Zátopek však neposlouchal a rok na to vytvořil svůj první český rekord.

"Proč bych měl trénovat pomalý běh, běhat pomalu už umím, chci se naučit běhat rychle."

Sportovní analytici zjistili, že samotná Zátopkova běžecká technika má několik významných nedostatků, dokonce ani fyzické předpoklady neměl pro vytrvalostního běžce ideální, a přesto suverénně porážel jednoho protivníka za druhým. Díky svému "utrápenému" běžeckému stylu a křečovitým grimasám si vysloužil přezdívky jako "Emil Hrozný" nebo "supící lokomotiva". Při otázce na toto téma odpověděl jednoduše: "To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení."

"Nezáleží na stylu a jak se líbí ostatním. Jsou tu rekordy, které je potřeba zlomit."

A to je ten největší rozdíl, vytrvalost je o vůli, odvaze a touze poprat se sám se sebou o každý další krok. A v tomto směru byla technika Emila Zátopka nepřekonatelná. Přiznal, že po vítězném maratónu nemohl týden chodit, ale zároveň to bylo to nejpříjemnější vyčerpání v životě. "Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku. Chceš-li něco zažít, běhej maraton."

TOPlist