E m i l   Z á t o p e k


Emil Zátopek:

Všichni mi říkali:

"Emile, ty jsi blázen!"

Sám se k atletice dostal - dalo by se říct - omylem a prvního závodu se účastnil přes vlastní protesty. "Vychovatel mě donutil v Baťově škole mládeže běžet. Šlo to běh na 1.000 m. Vzal jsem to ze vzteku vážně a mazal pořád vpředu. Chtěl jsem vyhrát, ale nakonec jsem skončil druhý za Honzou Krupičkou." Za druhé místo dostal plnící pero...

Běh za potlesku diváků však má své kouzlo, a tak Emil začal trénovat ve sportovním klubu zlínských atletů.

Už po dvou letech se rozhodl vyzkoušet vlastní formu tréninku. Vymyslel si systém běhání 400 metrových úseků s několikanásobným opakováním, který pak od něho přejala spousta dalších vytrvalců, a který mu na mnohých závodech pomohl k vítězství. Většina odborníků a zkušených trenéru mu však tvrdila, že je to hloupost, ať se nepřepíná, a že takhle náročný způsob tréninku není možné dlouho vydržet. Zátopek však neposlouchal a rok na to vytvořil svůj první český rekord.

"Proč bych měl trénovat pomalý běh, běhat pomalu už umím, chci se naučit běhat rychle."

Sportovní analytici zjistili, že samotná Zátopkova běžecká technika má několik významných nedostatků, dokonce ani fyzické předpoklady neměl pro vytrvalostního běžce ideální, a přesto suverénně porážel jednoho protivníka za druhým. Díky svému "utrápenému" běžeckému stylu a křečovitým grimasám si vysloužil přezdívky jako "Emil Hrozný" nebo "supící lokomotiva". Při otázce na toto téma odpověděl jednoduše: "To víte, není to gymnastika nebo krasobruslení."

"Nezáleží na stylu a jak se líbí ostatním. Jsou tu rekordy, které je potřeba zlomit."

A to je ten největší rozdíl, vytrvalost je o vůli, odvaze a touze poprat se sám se sebou o každý další krok. A v tomto směru byla technika Emila Zátopka nepřekonatelná. Přiznal, že po vítězném maratónu nemohl týden chodit, ale zároveň to bylo to nejpříjemnější vyčerpání v životě. "Chceš-li něco vyhrát, běhej stovku. Chceš-li něco zažít, běhej maraton."

Rodák z Kopřivnice u Nového Jičína se stal jedním z nejvýznamnějších Čechů ve světové atletice vůbec. Jako první člověk v historii dokázal zaběhnout trať 10 km pod 29 minut a 20 km pod jednu hodinu. Na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 získal zlato z běhu na 5 km, 10 km i z maratónu. Takovýto úspěch ani téměř po 60 letech nedokázal nikdo zopakovat. Celkem vytvořil osmnáct světových rekordů, a přesto to nejsou jen sportovní úspěchy, s čím je dnes jeho jméno spojováno.

Akademické sportovní vzory...

Emil Zátopek byl mimořádným sportovcem... Vymyslel intervalovou metodu... Byl válečníkem a dělal vše proto, aby uspěl... Měl neskutečné sportovní srdce... U něj stoprocentně platilo i naše zlaté akademické pravidlo šampionů: "Ještě něco navíc."

Válečník Akademie...

Chceš být ve volejbalu úspěšný/úspěšná??? Přemýšlej o volejbalu a trénuj i doma... Cvičíš, běháš denně doma??? Už jsi dnes běhal/a ??? Máš tréninkový deník? Zapisuješ si domácí cvičení do tréninkového deníku? Buď jako Eliška Gogová, Eliška Schämmerová nebo Káťa Říhová !!!


TOPlist