Štěstí či neštěstí

09.04.2020

... poučný příběh, co nám má říci??? ...
Štěstí či neštěstí???
   Před mnoha lety žil jeden starý muž, který měl syna a jednoho koně. Jednoho dne kůň prorazil ohradu a utekl do hor. "Utekl ti kůň?" řekli sousedé. "To je ale neštěstí!" Stařík se zamyslel a říká: "Proč myslíte, že je to neštěstí? Štěstí... Neštěstí... Kdo ví..."
  Věřte nevěřte, nazítří večer se kůň vrátil do ohrady, aby se najedl a napil - a přivedl s sebou dvanáct divokých mustangů. Když je farmářův syn uviděl, rychle vyklouzl z domu a zavřel vrata ohrady.Jakmile se to sousedé dozvěděli, zvolali: "Třináct koní! Ty máš ale štěstí!" Ale starý farmář jim odpověděl: "Štěstí? Neštěstí? Kdo ví..." 

   Po několika dnech se farmářův syn pokusil osedlat a zkrotit jednoho z divokých koní, ale spadl a zlámal si nohu. Ještě ten večer sousedé přispěchali s dalším soudem: "Tvůj syn si zlámal nohu. Obrovské neštěstí!" Ale moudrý stařík znovu namítl: "Jak můžete vědět, jestli je to smůla nebo štěstí? Štěstí... Neštěstí... Kdo ví..." 

   A vskutku! Za několik dní přišli do vsi verbíři a všechny zdravé mladé muže odvedli do války, ze které se už žádný z nich nevrátil. Až na jednoho! Farmářova syna, který kvůli své zlámané noze musel zůstat doma... "Štěstí? Neštěstí? Kdo ví..."

-------
Tento příběh si vybavím vždy, když se přistihnu, že... podléhám obavám či strachu o budoucnost... zažívám pocit křivdy, že něco je jinak než má být... cítím odpor k aktuální situaci a nemůžu se s ní vyrovnat...